Публічні громадські обговорення

Повідомлення про оприлюднення

Державне агентство України з управління зоною відчуження на виконання Указу Президента України від 11 жовтня 2010 р. № 937 «Про заходи, пов'язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи» в частині перегляду меж зон радіоактивно забруднених територій, Рекомендацій парламентських слухань, затверджених постановою Верховної Ради України від 5 квітня 2011 р. № 3191-VI «Сучасний стан та актуальні завдання подолання наслідків Чорнобильської катастрофи», Концепції проекту Закону України «Про внесення змін до законів України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25 липня 2002 р. № 408-р., розробило проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (далі – проект Закону).

Метою прийняття проекту Закону є удосконалення положень чинного законодавства у сфері подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, з урахуванням сучасних міжнародних вимог щодо протирадіаційного захисту людини, зокрема щодо зонування забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій; створення правових механізмів стимулювання сталого розвитку територій, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Проектом Закону передбачається застосування єдиного критерію - ефективної дози опромінення людини, схваленої Національною комісією з радіаційного захисту населення України (рішення засідання НКРЗУ від 3 листопада 2006 року, протокол № 5), замість використовуваних нині двох критеріїв.

З метою відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, забезпечення нормальної господарської діяльності, повернення їх до повноцінного життя, на сьогодні виникла нагальна потреба у зміні режиму ведення господарської діяльності на цих територіях, розробленні ефективного механізму зміни статусу населених пунктів зон радіоактивного забруднення та процедури перегляду меж зон радіоактивного забруднення, що відображено у проекті Закону.

Визначення зони відчуження здійснюється відповідно до роз'яснень Конституційного Суду України.

Проектом Закону усуваються суперечності між статтею 1 та статтею 2 чинного Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». Так, у статті 1 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» дано визначення: «до територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать території, на яких виникло стійке забруднення навколишнього середовища», що може призвести «до опромінення населення понад 1,0 мілізіверт (0,1 бер) за рік і яке потребує вжиття заходів щодо радіаційного захисту населення та інших спеціальних втручань, спрямованих на необхідність обмеження додаткового опромінення населення, зумовленого Чорнобильською катастрофою, та забезпечення його нормальної господарської діяльності», а у статті 2 визначено зони радіоактивного забруднення, до яких віднесено і зону посиленого радіоекологічного контролю, де за визначенням «розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини може перевищувати 0,5 мілізіверт (0,05 бер) за рік», тобто на цій території немає необхідності вживати спеціальні заходи та втручання, а отже, немає і необхідності відносити цю територію до такої, що зазнала радіоактивного забруднення.

Реалізація Закону дозволить привести Закони України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у відповідність з вимогами законодавства України та ЄС у сфері протирадіаційного захисту і забезпечить ефективніше використання коштів, які спрямовуються на проведення контрзаходів на радіоактивно забруднених територіях, а також сприятиме розробленню правового механізму стимулювання розвитку радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій, активізації виробничої діяльності та підвищенню інвестиційної привабливості.

Зауваження та пропозиції до проекту Закону України приймаються в письмовому вигляді та електронною поштою протягом місяця за адресами:

Державне агентство України з управління зоною відчуження, вул.О.Гончара, 55 а, м. Київ, 01030, тел./факс (044) 585-44-77, e- mail: sova@mns.gov.ua.

PDF document 48
Завантажити
Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»

PDF document 48
Завантажити
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до деяких законів України з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію